تبلیغات
در این وبلاگ گنجی بس عظیم نهفته است... - آشتی با امام زمان عج - متخصص كیست؟

   بازگشت به صفحه قبل

حال باید دید كه خداوند چگونه انسان را هدایت نموده و اطلاعات مربوط به پیمودن مسیر دنیا تا آخرت (ابدیت) را چگونه در اختیار وى قرار داده است؟ خداوند بزرگ و مهربان هدایت خود را از طریق انسان‏هاى برگزیده‏اى كه داراى علم الهى لازم براى هدایت بشر و عصمت هستند، انجام داده است. نبود رهبران متخصّص و معصوم و دینى قابل اعتماد و شفاف، خلاف حكمت خداوند و هدف خلقت انسان است؛ یعنى بدون وجود رهبر و دین قابل اعتماد، نظام خلقت انسان پوچ و بیهوده است و خداوند از چنین خلقتى و چنین كارى منزه و مبرّاست. با توجه به این حق مسلم انسان، خداوند در تمام تاریخ حیات او بر روى زمین، همیشه رهبرانى معصوم و متخصّص در اختیار او قرار داده است تا هیچ كس حجّتى برخدا نداشته باشد.

قرآن درباره این حقیقت كه هر انسان و قومى نیاز به راهنماى لایقی دارد و این امر را فقط و فقط باید خداوند تأمین كند، چنین مى‏فرماید:

«انَّما اَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ؛ همانا تو فقط بیم‏دهنده‏اى و براى هر مردمى رهبرى است.»

امام باقر«علیه‌السلام» درباره این آیه مى‏فرمایند:

«رَسُولُ اللَّهِ الْمُنْذِرُ وَ لِكُلِّ زَمانٍ هادٍ یَهْدیهِمْ اِلى ما جاءَ بِه نَبِىُّ اللَّهِ ثُمَّ الْهُداةُ مِنْ بَعْدِه عَلِىٌّ ثُمَّ الْاوصِیاءُ واحِدٌ بَعْدَ واحِدٍ؛ رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم )بیم دهنده است و در هر دورانى از ما رهبرى است كه مردم را بر آن چه كه پیامبر خدا آورده رهبرى كند، سپس رهبران پس از وى، على«علیه‌السلام» و اوصیاى پس از او هستند یكى پس از دیگرى.»

 

 بازگشت به صفحه قبل