تبلیغات
در این وبلاگ گنجی بس عظیم نهفته است... - مقاله4 دور کردن فکر گناه
بسم الله الرحمن الرحیم     (لینک منبع )

گاهی اوقات ما میل  به چیزی داریم  ولی به خاطر موانعی نمیتوانیم  به آن برسیم. این که نمیتوانیم به آن چیز دلخواه برسیم  ممکن است به این خاطر  مخالفت آن با دستورات دینی باشد و یا چون توان مالی، بدنی، یا استعداد و شرایط آن را نداشته باشیم.سخن من در این مقال در معطوف به اموری است که خلاف دستورات دینی باشد ویا به تعبیری گناه باشد ولی میتوان آن را به سایر مواتع هم تسری داد.

در مواردی که خواسته ما گناه و مخالف شرع باشد فکر کردن به موضوع دلخواه خود عطش را بیشتر کرده و رنج آور خواهد بود و آزار دهنده و اگر خیلی به آن پرداخته شود و به لذت های آن فکر شود چه بسا باعث شود کم کم به سمت انجام آن گناه پیش برویم.

پس باید ترتیبی اتخاذ کنیم که این فکر یا وسوه آن  از ذهنمان خارج شود. اما چگونه میتوان از فکر گناه و وسوسه آن خلاص شد؟

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که عزیزی را از دست داده و یا نسبت به عزیزی دچار دوری و  فراق شده باشید. دراین شرایط بعد از گذشت دوران اولیه بحران روحی و کمی آرام شدن میزان غم اندوه شما وابسته  به نحوه برخورد شما با افکارتان خواهد بود.

اگر دائم ذهن خود را مشغول این غم هجران کنید غم بیشتر بر شما مستولی خواهد شد و قلبتان را خواهد فشرد ولی اگر به هر طریقی بتوانید ذهن خود را از آن موضوع منصرف کنید میزان آزار و اذیت شما از این فقدان کمتر خواهد شد.

در مورد فکر گناه هم همینطور است اگر ما نتوانیم فکر گناه را از خودمان دور کنیم این فکر دائما آزارمان خواهد داد و اگر بتوانیم ذهن را این فکر منصرف کنیم خودبخود این  مشکل برطرف خواهد شد. دین دستوراتی دارد که انجام آنها باعث انصراف ذهن از گناه و نتایج بسیار دیگر خواهد شد.

یکی از  دستورات دین برای رفع فکر گناه و آزارهای ناشی از آن گفتن ذکر است. مثلا در روایات داریم که هرگاه دچار وسوسه شدید ذکر لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم را تکرار کنید.

گفتن این گونه ذکر ها به دلایل مختلفی میتواند دراین زمینه به ما کمک کند:


1) گفتن این ذکر ذهن ما را از گناه و وسوسه آن منصرف میکند و باعث میشود آزار مربوط به آن رفع شود.

2) این ذکر ها ما را به منبع  و علت همه هستی وصل میکند و باعث میشود از این منبع فیض امداد غیبی بگیریم.

3)  برخی ذکر ها دارای آثار تکوینی  خاصی هستند یعنی مثل داروهایی هستند که خدا در آنها آثار شفا بخش قرار داده است.

4) با گفتن این ذکر ها به اهداف عالیه زندگی خودمان توجه مجدد خواهیم کرد و به این ترتیب لذتهای کوچک در نظرمان حقیر خواهد آمد و درنتیجه کمتر به آنها توجه و فکر خواهیم کرد.

چند مورد از روایات در باره این ذکر:

امام صادق علیه السّلام فرمودند: اگر غمها پیوسته به تو روی آورد، پس بگو :لا حول و لا قوّة الاّ بالله.

از رسول خدا (ص ) روایت شده است كه فرمودند: گفتن لا حول و لا قوة الا بالله العلى العظیم دارویى است كه نود و نه بیمارى را بهبود مى بخشد كه آسانترین آنها اندوه است و معناى این كلمه چنین است هیچ حركت و نیرویى جز به سبب و خواست خدا پدید نیامد.

حضرت رسول اكرم (ص ) نقل كرده كه فرمود: شیطان بر دو قسم است : شیطان جنى ، كه با گفتن لاحول و لا قوة الا بالله العلى العظیم از شما دور مى شود. و شیطان انسى ، كه آن هم از شما دور مى شود با فرستادن صلوات بر محمد و آل او: اللهم صل على محمد و آل محمد.