تبلیغات
در این وبلاگ گنجی بس عظیم نهفته است... - اشاره ها

قسمتی از این متن در تاریخ 93/1/19 باز نویسی ، و مطالبی به آن اضافه شده است.

اگر واقعا طالب کمال و درک توحید هستید و در این نیت دلتان حسرت می کشد ده ها نکته باریک در ذیل تقدیم می شود ... اکثر مطلب  از بنده نیست ... از اساتید معرفی شده در وبلاگ هم نیست . 

یکی از راه ههای میانبر  این که وقتی به امام زاده ها یا حرم مطهر ائمه (ع) که می روید با حالت ذلت و فروتنی تمام  از آنها خواهش کنید یک ولی خدا را سر راه شما برای هدایت قرار داهد پس همانجا به این نیت دورکعت نماز امام زمان (عج ) ( 100 ایاک نعبد و ایاک نستعین ...) را بخوانید .
تا اشک پیدا نکردید و حال پیدا نکردید به ضریح نزدیک نشوید - مطابق حالتان به ضریح نزدیک بشوید. بنشینید با صاحب آنجا حرف بزنید زیاد حرف بزنید و بگویید که ما هر لحظه در خطر کید های شیطانیم ما ضعیفیم ما نیاز به کمک شما داریم اگر شما به ما توجه نکنید و ما را پیش خدا شفاعت نکنید ما هلاک می شویم ما را طالب کنید ما راعاشق کنید.

 ما یک پارچه ظلمتیم آقا جان به ما نور بدهید ما در گمراهی غوطه وریم ما در خطر سقوطیم ما در جهنم دنیا محبوسیم یوسف ما را از چاه بیرون بیاورید والا ما از خاسرین هستیم ما فقیریم ما اسیریم ما مسکینیم ما یتیمیم ما تسلیمیم و.... همینطور بگویید و بگویید تا بسته به راستی و عزم و همت شما عنایت بشود.

 اما باید ماه ها دست گدایی دراز کنیم تا دست مان را بگیرند .... آقا جان تا طالبب نباشی ، تشنه حقیقی نباشی مانند غاقه اجتماع کماکان تا سر حد خیال خواهی ماند و بهره ات از وجود برای همیشه به عنوان یک موجود خیالی خواهد بود و تا چه رسد به عالم عقل و بالاتر، وجود و نور و ذات... ما آمده ایم تا در این دنیا انتخابمان را بکنیم  و تنها فرصت همین دنیاست ...

2- برای اینکه احساس رشد داشته باشید حتما هر شب یکی دو صفحه ترجمه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را ترک نکنید - کلا 5 تا 10 دقیقه وقتتان را نمی گیرد.  
(( در پرانتز صحبنم را نقض می کنم این نکته حیاتی رو عرض کنم که یکی از بزرگان شنیدم و با کسی تعارف نداریم ما انسانهایی خیالی هستیم یعنی هنوز به عالم عقل راه پیدا نکرده ایم و بنا بر این حتی نهج البلاغه و کلا هر کتاب دیگری را جز قرآن که بخوانیم از روزنه خیالمان می خوانیم پس فقط خیال ما آرام میشود نه قلب ما.
 و تازه قلب هم ملاک نیست که باید وجود ما به آرامش و اطمینان برسد و لذا قرآن عقل و فوق عقل خالص است و برای همین هم هست که همه از خواندن قرآن فراری هستیم چون خیالی هستیم و قرآن عقل و فوق عقل خالص است بنابراین تا چند سالی پیشنهاد می شود برای تدبر در قرآن، چند برابر خواند کتاب های دیگر وقت بگذارید .

 حقیقت و تفسیر قرآن حضرات ائمه (ع) هستند و حضرات هم در وجود ما هستند ( وانفسکم فی النفوس و ارواحکم فی الارواح ) پس ما باید قرآن را از درون باطن خودمان بیابیم و هر چیزی که از بیرون به ما برسد گمراه کننده است وشما باید از درون خود به باطن قرآن دست پیدا کرده و حقیقت و جمال دلارای قرآن را زیارت کنی از فطرت خود ... از چاه خودت آب بکشی ، این چاه را حضرات ائمه برایمان باز می کنند ... دینی که از شیخ و کتاب و کلا از خارج به نفس برسد به سادگی هم از دست می رود(فطرت الله التی فطر الناس علیها - نور این فطرت باید تجلی کند تا جمال حقیقت را در درون خودت زیارت کنی)

باید در هر شبانه روز مدتی را به فکر بنشینیم و در احوالات خودمان تفکر کنیم ، در دلیل رجعتمان از عالم ذر ، در هدف از خلقتمان ، در اینکه در این مرتبه از وجودمان چگونه برای خداوند وائمه (ع) اسباب سربلندی باشیم و نه مایه ننگ ، باید دائما نقشه خلقت را مرور کنیم و اهداف کلی آفرینش را در ذهن داشته باشیم و با تفکر در آیات و نعمتهای بی حد و حصر الهی ، در مهندسی خلقت ، در وحدت صنع ، در نظام تکوین ، در بی نهایت بودن عوالم که این بی نهایت خود تازه مخلوقی بیش نیست.

 و این مبحث کلیدی تفکر در قسمت " تفکر روزنه ای به ملکوت " کاملا شرح داده شد و لذا باید به جایی رسید که به علم ید اللهی دست پیدا کرد مثل ملا کاظم ساروقی ، پیرمرد کاملا بی سوادی که ناگهان کل قرآن بر او نازل شد و لذا " فاقراو ما تیسر من القرآن " خواندن بی تدبر ، بدون شوق و انگیزه ، فهم و بی حوصلگی ، قساوت آور است ، باید بی اختیار قرآن را بوسید ، آن هم خیلی محکم ...  و این یک کلید طلایی بود که تقدیم شد ... 

 یکی دیگر اینکه باید وارد حوزه عنایت اهل بیت ع بشوید والا صفر - یعنی با اعمال ویژه در حلقه ادعیه زاکیه آنها قرار بگیرید بطور مثال تمام عبادتهای ما حداقل هایی است که از مرتبه انسانی به پست ترین مراتب سقوط نکنیم و حکم وظیفه دارند و ملاک نیستند مثل کارگرانی که برای یک کارفرما کار می کنند اما یک کارگر کاری میکند که دل کارفرما را می برد  و ما باید اینطور عمل کنیم باید از خدا بخواهیم که ما را انتخاب کند ... و در این انتظار مقیم بشویم.

  لذا هیچ کدام از اعمال عبادی مثل حج روزه و نماز ملاک ایمان نیست ، اینها وظیفه هستند که باید انجام دهیم اینها بدیهیات لازم الاجرا هستند ... ما خوی حیوانی داریم حتی وقتی که در حال عبادت هستیم تا وقتی خوی خدایی و الهی پیدا نکرده ایم فقط یک حیوان عبادت کننده هستیم و این یک مقدمه است و اگر به همین دلخوش باشیم خودمون را گول زده ایم ما باید دغدغه ها یمان عوض بشود اولویتهای حیاتی زندگی مان عوض بشود .

 اصلا باید تبدیل بشویم به یک چیز دیگر و به یک شخصیت دیگر، باید متحول بشویم و نظام درونی مان دگرگون بشود که اگر اینها نشود نتیجه این میشود که ما شنا گر خوب و قابلی بودیم خودمان خبر نداشتیم آب گیرمان نمی آمده ... بعد که مورد گناه پیش بیاید چشمت رو به روی همه چیز می بندی و بدترین گناه ها رو هم می کنی پناه بر خدا من خودم رو عرض میکنم ، راه نجات خوی خدایی پیدا کردن ،

 برهان رب پیدا کردن است یعنی چشمت و شامه ات باز بشود عقل پیدا کنی ما هنوز از آن عقل بی نصیبیم تا که گناه ببینی انگار تعفن دیده ای نا خواسته اصلا فرار میکنی ، شرم میکنی از خدا از ائمه از شخصیت ابدی خودت شرم میکنی از نظام عالم ...  ))  چند شاه کلید که حرف آخر است را گذاشتم برای آخر همین صفحه ...

دو صفحه حتما تفسیر قرآن بخوانید - و بغیر از این دو صفحه تفسیر از امام صادق ع روایت شده که شیعه ما روزی حداقل 50 آیه قرآن باید بخواند . بقول آن بزرگوار سخت نگیرید بلکه جدی بگیرید... خشکه مقدس بازی هم در نیاوریم ، عاقل باشیم ، 3 تا کلید که هر سدی را می شکند : اول هر شب قبل ار خواب غسل توبه کنید ، از همه اعمالتان توبه کنید از گناه ها و از نماز ها و... خوب و بد تا شب روحتان پاک به ملکوت برود ... این از اسرار بود ... دوم انفاق ، انفاق ، انفاق ... تا انفاق نداشته باشید راه دل باز نمی شود یقیمون الصلاة همیشه با و یوتون الزکات همراه است ، این خیلی در نفستان تاثیر دارد خیلی ، این ها کد است . و سوم اینکه کلا زیبا بین باشیم ، فکر منفی سم است ... همیشه نیمه پر را ببینیم این واقعا و واقعا روح انسان را لطیف میکند آماده می کند ، سبک می شوی ، لذت خواهی برد ... دیگر شبها خواب های چرت و زمخت نمی بینی ... 
، یکی از اولیاء الله می فرمودند هرهفته یا هر ماه نماز جعفر طیار بخوانید همچنین می فرمودند که در استمداد های معنوی دو رکعت نماز به حضرت زهراء (س) هدیه و 100 صلوات برای تعجیل در ظهور بفرستید . اینها کد است .

 باید بدانیم که کار خدا لنگ ما نیست و ما فقط باید بندگی کنیم ، باید خودمان را تحویل بدهیم ، غصه خودمان را بخوریم ، دائما باید در حال تخلیه باشیم ، دائما درونمان را چک کنیم ، یعنی آزاد باشیم ، فکر و خیالمان آزاد و راحت باشد . برای اینکه قوه خیال آراد بشود حداقل 5 سال باید زحمت بکشید 

 به کسی قول ندهید ، بگویید گر خدا بخواهد و... ، برای رفتن به هر جایی ساعت دقیق تعیین نمی کنی یعنی تعهد های غیر ضروری نمی دهی ... این خیلی مهم است ..

با خانواده ات باید مثل یک بره رام و آرام و خوش اخلاق باشی.
 
و اگر خمس مالت را ندهی بدان که زن و بچه تو خمس تو را می دهند از بد حجابی بگیر تا زنا دادن ، که خدا با کسی سر شوخی ندارد ، نمی بینی وضع جامعه را ، تخم حرام چقدر زیاد شده چون اینها خمس نمی دهند و شیطان درون جان اینها لانه کرده و برگردنشان سوار شده سود بانکی می خورند ، اینها رباست ، بگذریم ... 

لذا شما باید در کار و معیشت کوتاهی نکنی و به وظایف خود اعم از درس خواندن تا کار اداری و... کمترین کوتاهی قابل قبول نیست اما تو دیگر تدبیر معیشت نکن وظایف را بنحو احسنت انجام بده ولی نقشه کشی نکن تا ببینی خداوند چطور تدبیر امورت را بدست می گیرد - امام صادق علیه‏السلام : إنّ اللّه‏َ عز و جل جَعَلَ أرزاقَ المؤمنینَ مِن حیثُ لا یَحتَسِبُونَ - خـداوند عز و جل روزى مـؤمنان را از جـایـى مى‏رساند که فکرش را هم نمى‏کنند -  (ومن یتق الله یجعل له مخرجا ویرزقه من حیث لا یحتسب). قال رسول الله: من طلبَ العلمَ تکفّلَ اللهُ برزقهِ - کسی‌که طلب علم کند خدا کفیل روزی اوست. (کنز الاعمال-ج10-ص39)

 و معنی علم یعنی علم خدا جویی ، حقیقت شناسی و الا علوم دنیایی علومی هستند که تابع طول و عرض و عمق هستند و ابزاری برای رفاه و آسایش ما هستند و از این جهت خیلی عالی اما در عالم برزخ دیگر به هیچ دردی نمی خورند که آنجا از احکام عالم طبیعت خبری نیست لذا علم یک پزشک یا مهندس تا پای گور مهمان اوست و علم حقیقی علمی است که تا ابد الدهر مادامت السموات والاض همراه انسان باشد اینها علوم مرده است ( البته بد نیست بار دنیا را می کشد مثل یک کشتی )

 ما هنوز طعم شادی و آزادی را نچشیده ایم هنوز طعم غم عشق خدا را نچشیده ایم که اگر کسی را درد دین بگیرد هر لحظه مرگش را از خدا می خواهد و برای همین است که حضرت صاحب (عج) روزی سه وعده گریه می کنند که توحید گریه آدم را در می آورد آن هم درآن مراتب سنگین - یک کلید طلایی دیگر که .... این است که باید در مجالس امام حسین ع با غسل زیارت که قبل از آن هم انفاقی کرده باشید بروید در گوشه ای بنشینید ، مخصوصا در مجالس نا آشنا و خلوت ، فقط بنشینید و بنشینید ... تا ان شاء الله عنایتی شود یا بقول یکی از بزرگان در منزل خود مجلس امام حسین ع برگزار کنید ، این خیلی مهم است  ( هیهات که صلاح کار کجا و من خراب کجا ..)

مهم ... باید بتوانید خود را گرم نگه دارید که موسیقی های فطری واقعا کمک می کند این حالت طرب و بی قراری و داغ بودن را حفظ کنید ... هر روز موسیقی ( چه موسیقی ، قرآن ، مداحی ... فرقی نمیکند شما باید در بی قراری مقیم شوید )  و لذا شب ها نیم ساعتی به اذان بیدار شویم اوایل کار برای حال پیدا کردن کنار سجاده شمعی روشن کنیم یک عودی روشن کنیم و خیلی عالی اگر صدای موبایلتان را کم کنید و در کنار سجاده چند عدد مداحی (لینک) که خیلی دوست دارید یا قرآن و هر موسیقی فطری که شما را به حال می آورد بگذارید و در همان حال نماز شب بخوانید ، میوه ای چایی چیزی و می شود نماز صبح را تا 20 دقیقه بعد از اذان خواند - ضمنا در خوردن اصلا نباید سخت گرفت و بر خودتان هم الکی روزه های زیاد تحمیل نکنید - خوب بخوریم اما مثل حیوان نخوریم (این را از یکی از کملین فهمیدم تو عاشق شو انفاق و غسل داشته باش به زن و بچه ات هم برس خوب هم بخور به وقتش روزی ات را از بالا می بندند خدا برایت روزه میگیرد و می بینی روزها گذشت و تو میل به خوردن و گناه نداری این حرف است ..."  و یأکلون کما تأکل الأنعـم " می خورند مانند خوردن چهار پایان " مثلا از یک سیب فقط گاز زدن را بلد نباشیم کمی فکر کنیم سر سفره چه کسی هستیم و ما ولی نعمتمان را آیا خدا می دانیم و آیا از نعمتهای شگفت انگیز او به حیرت می افتیم به گریه می افتیم ... خود انسان میداند کجا باید لقمه را قطع کند آنقدر نخورید که حالتان بد بشود - در دین داری نه خوردنمان ملاک است نه نماز خواندنما و نه روزه گرفتنمان ، باید آدم باشیم ، بنده باشیم ، دست از خدایی برداریم که بقول یکی از اولیاء الله ما ها هر کداممان در خیالمان خدایی می کنیم ، باید به اهل بیت (ع) گره وجودی بخوریم در هفته دو بار سه بار ، بسته به حالمان مثلا در مسیر کار و یا... با اهل بیت (ع) صحبت کنید یکی یکی از حضرت رسول شروع کنید ( وَ یَهْدی إِلَیْهِ مَنْ أَنابَ - و كسانى را كه بدرگاه او تضرع و انابه كنند هدایت می فرماید (27الرعد) سلام بدهید اگر حوصه داشتید مفصل صحبت کنید و اگر حال نداشتید همین یک احوالپرسی مختصری هم بکنید تا ارتباطی ایجاد بشود.
ضمنا این رو بدونید راه از طریق چهار بزرگواره هرروز به ایشان قرآن صلوات و... یه چیز خاص و ثابت در نظر بگیرید و مثلا بعد از هر نماز به هر بزرگوار 19 سوره توحید هدیه کنید یا هر چیزی که براتون مقدوره 
جناب حضرت ابالفضل العباس (ع) حضرت زینب (ع) حضرت معصومه (س) حضرت نجمه خانم (س)" مادر امام رضا (ع) همسر امام موسی کاظم (ع) چون این بزرگواران مراتب را از پایین شروع کرده اند و به عصمت رفته اند لذا دستشان باز است اما حضرات 14 معصوم کاملا تسلیم خداوند هستند دستشان بواسطه ادب بالای مع الله در آن مراتب سنگین به نوعی بسته است مگر ارباب دستور بفرمایند .

باید آنقدر با بزرگواران گره وجودی بخوردی تا خودتون رو از فامیلهای ایشون بدونید مثلا حضرت ابالفضل (ع) مثل عمو یا دایی شما برای شما حس نزدیکی داشته باشه یا حضرت زینب (س) رو مثل خاله خودتون اینجاست که دیگه نیازی ندارید کسی براتون روضه بخونه ...

ضمنا همه اینها هنوز فایده چندانی به حالمون نداره تا وقتی که اونقدر خودمون رو پاک کنیم و اونقدر درد خدا دردی پیدا کنیم تا بعد از چند سالی دستمون رو بزارن تو دست یه ولی خدا لذا ما باید تکلیفمون رو با خودمون عاقلانه یه سره کنیم که از این دنیا چی می خوایم انتظارمون چیه . هدف مهمه ..

 کلید آخر و مهمترین کلید: باید دائما اهداف کلان خلقت رو چک کنیم و نقشه آفرینش تو دستمون باشه هی چکش کنیم ببینیم ما برای چی روی کره زمینیم و ماموریتمون چیه ما مثل کبک سرمون رو کردیم تو لجن از دست خودم خیلی شاکیم دور از جون شما بقول یه اهل دردی مثل گوساله میاییم مثل گاو میریم ، حضرت رسول (ص) فرمود در معراج از امت خودم ( نه از کفار و نه از مشرکین) را به صورت ده گروه از حیوانات دیدم . یا حضرت سجاد(ع) که در سفر حج از لای انگشتشان مردم را به یکی از اصحابشان نشان دادن ، همه مسلمان اما همه حیوان ، به والله داریم خودمون رو هلاک میکنیم حالیمون نیست برادر، خواهر ، بعدا بد پشیمون می شویم ، بحث بحث پارتی بازی نیست که ما مثلا شیعه ایم زهی خیال باطل بحث مراتب وجودیست وای که ما بعنوان یک موجود در حد خیال محشور بشویم دقیقا مثل بهره ای که کف های روی دریا از آب دریا دارند ...
---------
اگر تمام کلید هایی که در بالا دادیم شاه کلید بودند این یکی راه نجات است و آن اینکه اولا میدانیم که وجود آن به آن از فیاض علی الاطلاق خداوند سبحان مستمرا در حال افاضه است که در عرفان برای عالم ماده به تجدد امثال و در عالم مجردات و ملکوت به حرکت جوهریه نامیده می شود یعنی هر موجودی آن به آن خلق می شود - مثل عکس شما که در آب روان افتاده باشد بظاهر یک عکس است اما دائما جدید است - حالا منظور : باید به این مطلب برسید که ایمان شما هم آن به آن است یعنی تا وقتی که دلخوشی که ایمان داری تو حقیقتا ایمان نداری خیال می کنی ایمان داری ما فقیر هم نیستیم چون فقیر یک چیزی دارد اما کم دارد لذا ما عین فقر هستیم و باید بفهمیم مثلا شما اگر تصمیم بر توبه گرفتی تازه از خدا فرسنگها دورتر میشوی پس باید بفهمی که باید به خدا التماس کنی تا ایمان را به تو هدیه بدهد از راه اهل بیت (ع) باید از خودت نا امید بشوی و این همان کلید است باید بفهمی که عالم صاحب دارد و همه دارایی های تو خیالی بیش نیست باید از خودت نا امید بشوی از تصمیمت بر توبه توبه کنی از تمام عباداتت توبه کنی از توبه هایت هم توبه کنی - حَتَّى إِذَا اسْتَیْأَسَ الرُّسُلُ وَ ظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ كُذِبُوا جاءَهُمْ نَصْرُنا فَنُجِّیَ مَنْ نَشاءُ 110 یوسف - تا وقتى كه رسولان مأیوس شدند و گمان كردند كه تكذیب شده ‏اند، در این وقت یارى ما به سوى آنان آمد - 
یک کلید دیگر هم که همان تمرین حضور و مراقبه است و بر آن مراقبه هم یک مراقبه بگذاری  تا سه لایه ... 

با همه این حرفها هدف شما در طی این مسیر باید همان باشد که خالق تو را برای آن هدف آفرید نه آن هدفی که تو طمع و تمنای آن را داری ، تو باید فقط همان چیزی باشی که در دفتر وجود، هدف خلقتت را بر آن مبنا نوشته اند نه چیز دیگر ...
-------

 به هر حال بنده توصیه میکنم دوستانی که می خواهند تازه شروع کنند فرم مشاوره استاد محمد شجاعی رو پرکنید ( اینها خوب است خیال را خواموش می کند سرگرم میکند به قلب نهیب میزند تا کم کم هدایت از طرف خداوند نصیب بشود ) این خیلی مهم است خیال شما را چه استادی تربیت کند ... در اولین مرحله استاد شجاعی فوق العاده هستند .

اگر ایمیلی نشد فرم رو پرینت بگیرید کامل کنید و به آدرس موسسه پست کنید

یا اینکه فرم کامل شده رو اسکن کنید و ایمیل کنید که خیلی سریع تر و راحت تر هست

و تا اون موقع برای شروع چهارتا سی دی رو بصورت همزمان و موازی شروع کنید 

اولین و مهمترین = راه شناسی  ( راه شناسی و دشمن شناسی رو از اینجا دانلود کنید)

دشمن شناسی 

مهندسی فکر

یاد خدا

و البته قبل از شروع این مباحث مهارت های زندگی 4 عدد تصویری پیش نیاز عمومی مباحث هست

به این صورت که هر روز به نوبت یکی از هر مبحث رو گوش کنید

مثلا روز پنجم ، از هر چهار مبحث به درس پنجم رسیده باشید 

این شیوه رو جناب استاد معظم محمد شجاعی تاکید دارند که در مباحث دچار عادت و یکنواختی نشوید و اینکه فرصت هضم مباحث رو داشته باشید و هم اینکه در این سه روز فاصله باشه تا امتحان های اون درس رو پس بدید

چند کتاب به غیر از کتاب هایی که جناب استاد در برنامه تجویز می کنند برای بنده خیلی تاثیر گذار بوده

 کتاب : تذکرةالمتقین شیخ بهاری همدانی که یکی از اولیاء می فرمود ده مرتبه آن را بخوانید - کتاب شراب طهور نوشته استاد مهدی طیب  حتما حتما حتما بخونید -

 کتاب کیمیای محبت شیخ رجبعلی خیاط

کتاب اداب الصلاة حضرت امام خمینی ره ( دقت کنید با کتاب اسرار الصلاة حضرت امام اشتباه نگیرید که اسرار خیلی سنگینه و حضرت امام کتاب اداب رو برای عوام و کتاب اسرار رو برای خواص نوشته اند)

ضمنا آغاز تحول برای بنده در سن حدودا 15 سالگی از کتاب معاد آیةالله دستغیب بود