تبلیغات
در این وبلاگ گنجی بس عظیم نهفته است... - یه لقمه درد دل
خیلیا بودن دیندار بودن, تا دستشون به دهنشون رسید,دین براشون عامل از مد افتادگی شد.. این که اگر فقر از یه در بیاد تو ایمان از یه در دیگه میره بیرون ... درست اما برای خیلی از مردم تازه به دوران رسیده..تا کمی رفاه دستشون میرسه,از دین دیگه خبری نیست ، پس همش به فقر نیست...به عقله! افلا یتفکرون ...

***********
حکم قصاص :
گاهی اوقات قصاص بر بخشش و عفو مقدم است.
فراموش نکنیم که ترویج قصاص و مصالحه هیچکدام به نفع جامعه نیست و بهتر آنکه فرهنگ نفی خشونت را گسترش دهیم، نه فرهنگ بخشش را.
و لکم فی القصاص حیاة یا اولی الباب لعلکم تتقون (بقره ۱۷۹)
و شما را در قصاص حیاتی است ای خردمندان اگر بخواهید تقوی داشته باشید.
و در تفسیر المیزان می خوانیم که عفو هر چند تخفیفی و رحمتی است نسبت به قاتل، و لکن مصلحت عموم تنها با قصاص تامین می شود، قصاص است که حیات را ضمانت می کند نه عفو کردن و دیه گرفتن و نه هیچ چیز دیگر، واین حکم هر انسان دارای عقل است.
در شبکه های اجتماعی خواندم: و این بار نه در “سوت پایان” و نه در «انتهای خیابان هشتم»حتی در «من مادر هستم» و یا کمپین بهاییان مخالف قصاص یا فلان سایت مدعی حقوق بشر که در صداوسیما خودمان، تریبون جمهوری اسلامی یک جوان باصطلاح مجری آمد یک پدر را محاکمه کرد و برای قصاص همان حرفی را زد که وقتی بیست و اندی سال پیش نهضت آزادی زد، خمینی کبیر آن ها را بخاطر این حرفشان بدتر از منافقین دانست…
برنامه ماه عسل شب ۲۴ ماه مبارک رمضان به موضوع قصاص اختصاص یافت، حکمی که ناشناخته مانده، و در تقابل احساس و منطق، قربانی شده است.
در بخش پایانی این برنامه، قصه “پدر”ی به عنوان شخصیتی روایت شد که هیچ گاه به فکر بخشش از حقی که خدا برایش قائل شده، نیست و مصرانه و سرسخت به دنبال قصاص است. در طرف دیگر مجری این برنامه، احساس علیخانی در نقش “دادستان” و بعنوان شخصیتی که به نمایندگی از ۷۵میلیون مخاطب، در گرفتن رضایت از این پدر سخت گیر، مصرانه به هردری می زند.
و مخاطبانی که بارها از طریق این برنامه تلویزیونی، صحنه های حلاوت بخشش از قصاص،‌ معامله خانواده ها با خداوند،‌حس انسانی و هزاران حس خوب و گل و بلبل را دیده بودند و آماده شده بودند تا با این صحنه به طور زنده روبرو شوند.
پدری که پسر جوانش نه به خاطر یک اتفاق و نه به خاطر یک کنش اجتماعی حاصل از غرور سن بلوغ، بلکه به خاطر یک “واجب فراموش شده” در صحن مقدس یک حکومت اسلامی و دفاع از ناموس به طرز غیر انسانی به شهادت رسیده بود.
و شخصی با نیت قبلی، با تهدید و ارعاب، دست به قتل جوانی زده و آنقدر خود را محق می داند که راه را برای رساندن او به بیمارستان سد می کند.
مجری برنامه تلویزیونی ماه عسل به عنوان تریبونی از سازمان صدا و سیما، به همان موضع برخوردی کلیشه ای بخشش از قصاص پرداخت و ‌تنها سعی در کریه المنظر نشان دادن این حق داشت.
منبع : http://www.alef.ir/vdcaminuu49nem1.k5k4.html?236552

***********